top of page

Rola Rekrutera

Zaktualizowano: 7 sie 2021

Rola rekrutera - czy to dla mnie ❓Jakie umiejętności potrzebne są na tym stanowisku ❓


Trafiają do mnie często zapytania dotyczące możliwości rozwoju w zakresie rekrutacji. Niektórzy zastanawiają się, czy wybrać ścieżkę rozwoju w wewnętrznym HR czy w agencji rekrutacyjnej. Obecnie prowadzimy rekrutację do naszego zespołu #ProfessionalsGroup, więc to dobry moment, aby przybliżyć nieco temat: kim jest rekruter i jaka jest specyfika jego pracy?


Rekrutacja nadal wiedzie prym pośród obszarów wypełniających codzienne zadania pracowników HR - wskazuje ją bowiem aż 94% osób, to zdecydowanie największa gałąź HR. A ponieważ na rynku jest wciąż duże zapotrzebowanie na pracowników, zwłaszcza tych o pewnych konkretnych umiejętnościach, pracodawcy poszukują wsparcia w zakresie pozyskiwania talentów. 


Pracodawca ma możliwość zatrudnić wewnątrz swojej organizacji rekruterów, którzy będą rekrutować na wewnętrzne potrzeby firmy, albo może zaangażować agencję rekrutacyjną, która często specjalizuje się w określonych typach stanowisk. Często spotyka się też model mieszany, łączący działania rekruterów wewnętrznych z zewnętrzną agencją. Cel jest wspólny: znaleźć i zatrudnić odpowiednich kandydatów🎯


Jak wygląda dziś praca rekrutera i jakie kompetencje są przydatne na tym stanowisku ❓


Dużo mówi się dziś o tzw. Candidate experience, czyli dbaniu o to, aby proces rekrutacyjny przebiegał w sposób transparentny, przejrzysty, przyjazny dla kandydata. Poszukiwanie skutecznych metod pozyskiwania talentów, dbanie o wizerunek organizacji, komunikacja z kandydatami i nowoczesne technologie – to codzienność pracy współczesnego rekrutera. Dbanie o wrażenia kandydatów i prowadzenie przyjaznych rekrutacji – od tego w dużym stopniu zależy sukces całego procesu. 

Duże znaczenie ma więc profesjonalna postawa rekrutera i to, w jaki sposób buduje on nie tylko wizerunek firmy, ale też markę osobistą, kiedy opowiada kandydatowi o stanowisku, zadaniach i samej organizacji.


Pracodawcy oczekują od potencjalnych rekruterów m.in. wysoko rozwiniętych umiejętności interpersonalnych, znajomości użytecznych narzędzi i technik HR. Dobrze, jeśli wykształcenie związane jest z zarządzaniem zasobami ludzkimi – w tym zakresie prowadzone są zarówno studia stacjonarne, niestacjonarne, jak i podyplomowe. W zawodzie rekrutera sprawdzają się także absolwenci psychologii, socjologii i prawa, choć nie jest to katalog zamknięty. 

Początki kariery i rozwoju w obszarze rekrutacji mogą być związane np. ze stanowiskiem asystenta rekrutacji albo młodszego specjalisty ds. rekrutacji, który później awansuje na stanowisko starszego specjalisty i eksperta. Do wyboru jest też ścieżka managerska i awans na managera zespołu czy team leadera. Rekrutacją i selekcją zajmuje się również specjalista ds. pozyskiwania talentów - może się specjalizować, np. w IT, spotykamy się z nazwami: Sourcing / Talent Acquisition Specialist. 


Chcesz dołączyć do zespołu #ProfessionalsGroup❓Zapraszam ❗️

168 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page