top of page

Motywacja do pracy: Jak ją pokazać w procesie rekrutacyjnym?


 

Witajcie, dziś chciałabym podzielić się z Wami kilkoma kluczowymi wskazówkami na temat motywacji do pracy, a zwłaszcza jak ją efektywnie zaprezentować podczas procesu rekrutacyjnego. Niedawno wraz z Izabelą Wojtachnik, przeprowadziłyśmy webinar, który cieszył się dużym zainteresowaniem. Dziękujemy za Wasze pytania i komentarze, które pomogły nam poruszyć wiele istotnych aspektów związanych z tym tematem. Zachęcam do obejrzenia pełnej wersji webinaru, który znajdziecie poniżej.

 
Czym jest motywacja do pracy?

 

Motywacja do pracy to temat, który często pojawia się podczas rozmów kwalifikacyjnych. Zastanówmy się, co tak naprawdę oznacza. Motywacja to nasza wewnętrzna potrzeba, która skłania nas do podjęcia określonych działań w celu osiągnięcia wyznaczonych celów. W kontekście zmiany pracy, motywacja może być związana z chęcią rozwoju, potrzebą zarabiania większych pieniędzy, pragnieniem zmiany otoczenia zawodowego lub chęcią zdobycia nowych umiejętności.

 

Motywacja do zmiany pracy: Kluczowe pytania

 

Podczas webinaru poruszyłyśmy kwestię tego, jakie pytania mogą świadczyć o motywacji kandydata. Przykładowe pytania, które mogą paść podczas rozmowy kwalifikacyjnej, to:

 

  • Co Pana/Panią motywuje do zmiany pracy?

  • Dlaczego zdecydował/a się Pan/Pani aplikować na to stanowisko?

  • Jakie ma Pan/Pani cele zawodowe na najbliższe lata?

  • Co najbardziej ceni Pan/Pani w miejscu pracy?

 

Warto przygotować się na te pytania, zastanawiając się, co konkretnie motywuje nas do zmiany pracy. Ważne jest, aby odpowiedzi były szczere i pokazywały nasze autentyczne pragnienia oraz cele.

 

Jak pokazać swoją motywację w CV i liście motywacyjnym?

 

CV i list motywacyjny to pierwsze dokumenty, które potencjalny pracodawca zobaczy. Warto zadbać, aby były one dobrze przygotowane i w sposób klarowny pokazywały naszą motywację. Oto kilka wskazówek:

 

1. Dostosuj swoje CV do oferty pracy: Zadbaj o to, aby w CV znalazły się informacje, które są najbardziej istotne dla stanowiska, na które aplikujesz. Podkreśl swoje umiejętności i doświadczenie, które odpowiadają wymaganiom pracodawcy.

 

2. Napisz list motywacyjny: List motywacyjny to doskonałe miejsce, aby pokazać, dlaczego jesteś zainteresowany/a daną pozycją i jakie masz cele zawodowe. Opisz, co Cię motywuje do zmiany pracy i dlaczego uważasz, że jesteś idealnym kandydatem na to stanowisko.

 

Jak odpowiadać na pytania rekrutacyjne?

 

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej ważne jest, aby być przygotowanym na pytania dotyczące motywacji. Oto kilka wskazówek, jak na nie odpowiadać:

 

1. Bądź szczery: Autentyczność jest kluczowa. Mów otwarcie o swoich motywacjach i celach. Pracodawcy cenią kandydatów, którzy wiedzą, czego chcą i potrafią to jasno wyrazić.

 

2. Podaj konkretne przykłady: Unikaj ogólników. Zamiast mówić, że chcesz się rozwijać, podaj konkretne przykłady, jak chcesz to osiągnąć w nowym miejscu pracy. Na przykład: „Chciałbym rozwijać swoje umiejętności w zakresie zarządzania projektami, dlatego interesuje mnie Państwa firma, która oferuje szkolenia i programy rozwojowe w tym obszarze.”

 

3. Pokazuj pozytywną energię: Entuzjazm i pozytywne nastawienie mogą być zaraźliwe. Pokaż, że jesteś zmotywowany/a do pracy i że z niecierpliwością czekasz na nowe wyzwania.

 

Motywacja z perspektywy pracodawcy

 

Podczas webinaru poruszyłyśmy również kwestię motywacji z perspektywy pracodawcy. Pracodawcy poszukują kandydatów, którzy będą pasować do ich zespołu i kultury organizacyjnej. Dlatego tak ważne jest, aby kandydat był transparentny w swoich motywacjach. Oto kilka wskazówek dla pracodawców:

 

1. Zadawaj pytania otwarte: Pytania otwarte pozwalają kandydatom na rozwinięcie swoich myśli i pokazanie, co naprawdę ich motywuje. Na przykład: „Co najbardziej ceni Pan/Pani w swojej dotychczasowej pracy?” lub „Jakie wyzwania najbardziej Pana/Panią motywują?”

 

2. Roztocz wizję przyszłości: Pokaż kandydatowi, jakie możliwości rozwoju oferuje Twoja firma. Opowiedz o projektach, w które będzie zaangażowany/a, o szkoleniach i programach rozwojowych. To może pomóc kandydatowi zobaczyć, że jest to miejsce, w którym chce pracować.

 

3. Bądź transparentny: Otwartość i transparentność są kluczowe w procesie rekrutacyjnym. Informuj kandydata o wszystkich etapach procesu, daj mu znać, czego może się spodziewać i jakie są Twoje oczekiwania.

 

Motywacja wewnętrzna vs. zewnętrzna

 

Podczas webinaru omówiłyśmy również różnicę między motywacją wewnętrzną a zewnętrzną. Motywacja wewnętrzna pochodzi z wnętrza i jest związana z naszymi osobistymi pragnieniami, takimi jak chęć rozwoju, realizacja pasji czy osiąganie celów zawodowych. Motywacja zewnętrzna natomiast jest związana z czynnikami zewnętrznymi, takimi jak wynagrodzenie, benefity czy stabilność zatrudnienia.

 

Ważne jest, aby w procesie rekrutacyjnym zwrócić uwagę na oba rodzaje motywacji. Pracodawcy powinni pytać o motywatory wewnętrzne, aby zrozumieć, co naprawdę napędza kandydata do działania. Z kolei kandydaci powinni zastanowić się, jakie czynniki zewnętrzne są dla nich ważne i jak mogą je zaprezentować w rozmowie kwalifikacyjnej.

 

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

 

Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej to klucz do sukcesu. Oto kilka kroków, które warto podjąć:

 

1. Zrób research o firmie: Dowiedz się jak najwięcej o firmie, do której aplikujesz. Przeczytaj o jej kulturze organizacyjnej, misji, wartościach i projektach, w które jest zaangażowana.

 

2. Przygotuj odpowiedzi na typowe pytania: Zastanów się, jakie pytania mogą paść podczas rozmowy i przygotuj na nie odpowiedzi. Skup się na swoich motywacjach, celach zawodowych i przykładach z dotychczasowego doświadczenia.

 

3. Zadawaj pytania: Przygotuj listę pytań, które chciałbyś/łabyś zadać pracodawcy. To pokaże, że jesteś zainteresowany/a firmą i że poważnie podchodzisz do procesu rekrutacyjnego.

 

4. Bądź sobą: Autentyczność jest kluczowa. Bądź sobą i pokaż, co naprawdę Cię motywuje. Pracodawcy cenią szczerość i autentyczność.

 


Motywacja do pracy a długofalowe zatrudnienie

 

Podczas webinaru poruszyłyśmy również kwestię długofalowego zatrudnienia. Pracodawcy chcą zatrudniać osoby, które zostaną w firmie na dłużej i będą angażować się w jej rozwój. Dlatego tak ważne jest, aby kandydaci byli transparentni w swoich motywacjach. Oto kilka wskazówek, jak to zrobić:

 

1. Mów otwarcie o swoich planach zawodowych: Pokaż pracodawcy, jakie masz cele zawodowe i jak planujesz je osiągnąć. To pokaże, że jesteś osobą ambitną i że masz jasno określone cele.

 

2. Pokazuj, że jesteś zaangażowany/a: Podkreśl swoje zaangażowanie i chęć rozwoju w nowym miejscu pracy. Pracodawcy cenią osoby, które chcą się rozwijać i angażować w życie firmy.

 

3. Bądź otwarty/a na feedback: Pokaż, że jesteś otwarty/a na feedback i że chcesz się rozwijać. To pokaże pracodawcy, że jesteś osobą, która potrafi przyjmować konstruktywną krytykę i dąży do ciągłego doskonalenia się.

 


 

Motywacja do pracy to kluczowy element procesu rekrutacyjnego. Ważne jest, aby być transparentnym w swoich motywacjach i celach zawodowych. Pracodawcy cenią osoby, które wiedzą, czego chcą i potrafią to jasno wyrazić.


Zachęcam do obejrzenia pełnej wersji naszego webinaru, gdzie znajdziecie więcej cennych wskazówek i przykładów. Dziękujemy za Wasze pytania i zaangażowanie i zapraszamy do kontaktu zarówno pracodawców, jak i kandydatów. Razem możemy osiągnąć sukces i znaleźć idealne miejsce pracy dla każdego z Was.

6 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page