top of page

Praca w wakacje - czy warto szukać ?


 

Lato to czas, kiedy wielu z nas myśli przede wszystkim o wypoczynku, planowaniu urlopów i cieszeniu się słonecznymi dniami. Jednak dla tych, którzy są na etapie poszukiwania nowej pracy, pojawia się pytanie: czy warto szukać pracy w wakacje?


W ramach niedawnego webinaru, podzielę się swoimi spostrzeżeniami na ten temat.

 
Poszukiwanie pracy w wakacje – mity i rzeczywistość

 

Wiele osób uważa, że wakacje to „sezon ogórkowy” na rynku pracy, kiedy nic się nie dzieje i lepiej poczekać do jesieni z aplikowaniem na nowe stanowiska. Uważam, że jest to błędne przekonanie. Choć rzeczywiście niektóre firmy mogą zwalniać tempo ze względu na urlopy pracowników, to wiele procesów rekrutacyjnych jest kontynuowanych, a nowe oferty pracy pojawiają się regularnie. Przykładowo, branża IT, w której specjalizuje się nasza agencja rekrutacyjna Professional Group, nie zwalnia tempa nawet latem, a zapotrzebowanie na specjalistów jest ciągłe.

 

Procesy rekrutacyjne często trwają kilka tygodni, a nawet miesięcy. To oznacza, że rozpoczęcie poszukiwań i praca w wakacje może zaowocować ofertą na początku jesieni. Przykłady z naszej codziennej pracy pokazują, że kandydaci, którzy rozpoczęli rozmowy rekrutacyjne w marcu czy kwietniu, otrzymali oferty pracy właśnie na okres letni. Dodatkowo, wakacje mogą być idealnym momentem na zaangażowanie się w rozmowy rekrutacyjne, ponieważ procesy te mogą zakończyć się z początkiem września, kiedy to wiele firm intensyfikuje swoje działania.

 

Wakacyjne wyzwania i jak im sprostać

 

Jednym z głównych obaw kandydatów jest to, że ich aplikacje zostaną przeoczone, ponieważ osoby odpowiedzialne za rekrutację są na urlopach. Jest to kolejny mit. Rekruterzy i menedżerowie HR są świadomi sezonowości i planują swoje działania tak, aby procesy rekrutacyjne mogły toczyć się sprawnie. Wielu pracodawców jest przygotowanych na prowadzenie rozmów rekrutacyjnych online, co ułatwia cały proces niezależnie od okresu wakacyjnego.

 

Kolejnym często poruszanym problemem jest obawa przed zaplanowanymi urlopami kandydatów w trakcie procesu rekrutacyjnego. Polecam aby otwarcie komunikować swoje plany urlopowe. Informacja o dostępności kandydata pozwala na lepsze zaplanowanie rozmów rekrutacyjnych i pokazuje profesjonalne podejście do procesu. Pracodawcy często są elastyczni i mogą dostosować terminy rozmów do planów urlopowych kandydatów, co dodatkowo pokazuje ich zaangażowanie i zrozumienie.

 

Wakacje jako czas refleksji i planowania

 

Lato może być idealnym momentem na przemyślenie swojej kariery i przygotowanie do zmiany pracy. Wakacyjne dni mogą być świetnym czasem na spokojną analizę swoich celów zawodowych, mocnych stron i tego, czego oczekujemy od nowego miejsca pracy.

 

Zachęcam, aby wykorzystać ten czas na przygotowanie profesjonalnego CV, zaktualizowanie profilu na LinkedIn oraz nawiązanie kontaktu z rekruterami. Rozmowy z ekspertami od rekrutacji mogą pomóc w lepszym zrozumieniu rynku pracy i w znalezieniu ofert, które najlepiej odpowiadają naszym oczekiwaniom. Dodatkowo, wakacje to doskonały moment na uczestniczenie w szkoleniach online i zdobywanie nowych kwalifikacji, co może zwiększyć nasze szanse na rynku pracy.

 

Praca w wakacje - Rekrutacja w Professional Group

 

W kilku zdaniach przybliżę, jak wygląda proces rekrutacyjny w naszej firmie. Professional Group kładzie duży nacisk na dopasowanie ofert do potrzeb kandydatów. Rekruterzy starają się dokładnie zrozumieć oczekiwania i preferencje zawodowe kandydatów, aby móc zaproponować oferty pracy, które będą dla nich najbardziej odpowiednie.

 

W Professional Group proces rekrutacyjny zaczyna się od rozmowy, która ma na celu poznanie kandydata, jego doświadczenia, umiejętności oraz tego, czego szuka w nowej pracy. Dzięki temu możliwe jest przedstawienie ofert, które spełniają określone kryteria i oczekiwania. Współpracujemy z wieloma przedsiębiorstwami z różnych branż, co pozwala na znalezienie odpowiednich ofert pracy nie tylko w IT, ale również w sektorach takich jak finanse, zarządzanie projektami czy marketing.

 

Korzyści z szukania pracy w wakacje

 

Szukanie pracy w wakacje ma wiele zalet. Przede wszystkim konkurencja na rynku pracy jest mniejsza, ponieważ wiele osób odkłada poszukiwania na później. To oznacza, że aplikacje składane w tym okresie mogą być szybciej zauważone i rozpatrzone przez rekruterów. Mniej kandydatów na rynku to większa szansa na zdobycie wymarzonej posady.

 

Ponadto, niektóre firmy intensywnie poszukują pracowników właśnie w okresie letnim, aby przygotować się na wzmożone działania w drugiej połowie roku. Dla kandydatów jest to okazja do szybkiego znalezienia pracy i rozpoczęcia nowego etapu zawodowego jeszcze przed końcem roku. Firmy często szukają pracowników na okres wakacyjny, aby uzupełnić braki kadrowe spowodowane urlopami, co stwarza dodatkowe możliwości dla poszukujących pracy.

 

Wakacyjne miesiące mogą być też świetnym czasem na znalezienie pracy na sezon lub na projekty czasowe, które mogą później przerodzić się w stałe zatrudnienie. Firmy często poszukują pracowników na zastępstwa wakacyjne, co daje możliwość zdobycia cennego doświadczenia zawodowego.


Rekrutacja jako proces ciągły

 

Ważne jest, aby zrozumieć, że rekrutacja to proces ciągły, który nie zatrzymuje się w żadnym okresie roku. Firmy prowadzą swoje działania rekrutacyjne zgodnie z rocznymi planami i projektami, które nie przestają się rozwijać w okresie wakacyjnym. W rzeczywistości, lato może być kluczowym momentem dla wielu przedsiębiorstw, które przygotowują się na intensywne miesiące jesienne.

 

Ponadto, rekrutacja to nie tylko proces formalny, ale również budowanie relacji. Otwarte i szczere komunikowanie swoich potrzeb i planów zarówno przez kandydatów, jak i pracodawców, może znacząco przyspieszyć i ułatwić cały proces. Przykłady pokazują, że nawet w okresie wakacyjnym możliwe jest znalezienie idealnego pracownika czy też pracy, która spełni wszystkie oczekiwania.

 

 

Poszukiwanie pracy w wakacje może przynieść wiele korzyści i nie warto odkładać tego na później. Mniejsze obciążenie procesów rekrutacyjnych, większa szansa na zauważenie aplikacji oraz możliwość zdobycia pracy na projekty czasowe to tylko niektóre z zalet.


Zachęcam do otwartej komunikacji z rekruterami, przygotowania się na ewentualne rozmowy i wykorzystania wakacji na refleksję oraz planowanie dalszej kariery.

 

Zachęcamy też do obejrzenia pełnego webinaru, w którym dzielimy się wieloma wskazówkami i odpowiadamy na pytania uczestników. Aby być na bieżąco z nowymi ofertami pracy i korzystać z profesjonalnego wsparcia rekruterów, warto nawiązać kontakt z Professional Group już dziś.

 

Zapraszamy również do odwiedzenia naszej strony internetowej oraz do śledzenia naszych profili na LinkedIn i Facebooku, gdzie regularnie publikujemy aktualne oferty pracy oraz informacje o nadchodzących wydarzeniach i webinarach.


pozdrawiam,

Anna Hawryluk


2 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Комментарии

Оценка: 0 из 5 звезд.
Еще нет оценок

Добавить рейтинг
bottom of page