top of page

Trendy 2024 w rekrutacji i pracy


Dzień dobry! Mam przyjemność przedstawić Wam kluczowe wnioski z naszego ostatniego webinaru, podczas którego omówiliśmy trendy 2024 w rekrutacji i na rynku pracy.

Razem z Izą Wojtachnik dzielimy się z Wami najnowszymi spostrzeżeniami oraz zachęcamy do obejrzenia całości webinaru, aby pogłębić swoją wiedzę na temat nadchodzących zmian.


 
Trendy 2024 - zmieniająca się rola technologii

 

Jednym z najważniejszych tematów, które poruszyliśmy, była rola technologii, w szczególności sztucznej inteligencji (AI), w transformacji procesów rekrutacyjnych i zarządzania zasobami ludzkimi. W 2024 roku technologia ta stanie się jeszcze bardziej wszechobecna, oferując nowe narzędzia do automatyzacji i optymalizacji różnych etapów rekrutacji.

 

Automatyzacja procesów rekrutacyjnych

Systemy ATS (Applicant Tracking Systems) będą coraz bardziej zaawansowane, co umożliwi rekruterom skuteczniejsze przetwarzanie aplikacji. Automatyzacja nie tylko przyspieszy proces selekcji, ale także pozwoli na lepsze dopasowanie kandydatów do określonych stanowisk na podstawie analizy danych.

 

Sztuczna inteligencja w ocenie kompetencji

Narzędzia oparte na AI będą w stanie analizować nie tylko twarde dane z CV, ale również miękkie kompetencje kandydatów, takie jak umiejętności komunikacyjne czy zdolność do pracy zespołowej. To z kolei pomoże firmom lepiej zrozumieć potencjał kandydatów i efektywniej zarządzać talentami.

 

Nowe podejście do rozwoju pracowników

 

W erze dynamicznych zmian, kluczowe znaczenie będzie miało reskilling i upskilling pracowników. Firmy będą musiały zainwestować w rozwój kompetencji swoich pracowników, aby sprostać wymaganiom nowych technologii i zmieniającego się rynku.

 

Reskilling i upskilling

W 2024 roku te terminy staną się nieodłącznym elementem strategii rozwoju każdej organizacji. Reskilling to proces przekwalifikowania pracowników, aby mogli objąć nowe role w firmie, podczas gdy upskilling polega na podnoszeniu istniejących kompetencji, aby były one bardziej adekwatne do potrzeb rynku. Firmy, które będą w stanie skutecznie wdrożyć te strategie, zyskają przewagę konkurencyjną i lepiej poradzą sobie z wyzwaniami przyszłości.

 


Trendy w organizacji pracy

 

Model hybrydowy

Pandemia COVID-19 zmieniła nasze podejście do pracy zdalnej. Wiele firm przeszło na model hybrydowy, który łączy pracę zdalną z pracą w biurze. W 2024 roku ten trend będzie się utrzymywał, a firmy będą musiały dostosować swoje strategie zarządzania do nowych realiów.

 

Elastyczne godziny pracy

W odpowiedzi na potrzeby pracowników, coraz więcej firm będzie wprowadzało elastyczne godziny pracy, co pozwoli na lepsze dostosowanie się do indywidualnych potrzeb i zwiększenie satysfakcji z pracy.

 

Krótszy tydzień pracy

Kolejnym trendem, który może zyskać na popularności, jest skrócenie tygodnia pracy. Eksperymenty z czterodniowym tygodniem pracy pokazują, że może to prowadzić do zwiększenia produktywności i lepszego balansu między życiem zawodowym a prywatnym.

 

Kompetencje przyszłości

 

Umiejętności miękkie

W miarę jak technologia staje się coraz bardziej zaawansowana, znaczenie umiejętności miękkich, takich jak komunikacja, kreatywność, krytyczne myślenie i kooperacja, będzie rosło. Firmy będą poszukiwać pracowników, którzy potrafią efektywnie współpracować i adaptować się do zmieniających się warunków.

 

Znajomość nowych technologii

Umiejętność pracy z nowymi technologiami, zwłaszcza tymi związanymi z AI, będzie kluczowa. Pracownicy będą musieli być na bieżąco z najnowszymi narzędziami i technikami, aby pozostać konkurencyjnymi na rynku pracy.

 


Wpływ nowych technologii na rynek pracy

 

Rozwój technologii niesie ze sobą zarówno szanse, jak i wyzwania. Choć automatyzacja może prowadzić do redukcji niektórych stanowisk, jednocześnie tworzy nowe możliwości zawodowe w obszarach związanych z technologią.

 

Przemiany w sektorze IT

Branża IT będzie nadal dynamicznie się rozwijać, a zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu AI, machine learningu i programowania będzie rosło. Firmy będą musiały konkurować o najlepsze talenty, oferując atrakcyjne warunki pracy i możliwości rozwoju zawodowego.

 

Nowe role zawodowe

Pojawią się nowe role zawodowe związane z obsługą i rozwijaniem technologii AI. Specjaliści ds. AI, analitycy danych, inżynierowie machine learningu – to tylko niektóre z nowych zawodów, które będą kluczowe w nadchodzących latach.

 

Jak przygotować się na przyszłość?

 

Przygotowanie się na nadchodzące zmiany wymaga otwartości na nowe technologie i gotowości do ciągłego uczenia się. Oto kilka kroków, które mogą pomóc:

 

Śledzenie trendów

Bądź na bieżąco z najnowszymi trendami w technologii i rynku pracy. Uczestnicz w webinarach, czytaj raporty branżowe i bierz udział w szkoleniach.

 

Rozwój kompetencji

Inwestuj w rozwój swoich umiejętności, zarówno twardych, jak i miękkich. Skorzystaj z dostępnych kursów online i programów certyfikacyjnych.

 

Networking

Buduj sieć kontaktów zawodowych, uczestnicząc w branżowych wydarzeniach i konferencjach. Networking może otworzyć drzwi do nowych możliwości zawodowych.

 

Elastyczność

Bądź elastyczny i otwarty na zmiany. Adaptacja do nowych warunków i gotowość do przekwalifikowania się mogą być kluczowe dla Twojej kariery.

 


 

Trendy 2024 w rekrutacji i na rynku pracy pokazują, że technologia będzie odgrywać coraz większą rolę w naszych zawodowych życiach. Automatyzacja, sztuczna inteligencja i nowe modele pracy to tylko niektóre z obszarów, które będą miały znaczący wpływ na to, jak pracujemy i jak zarządzamy naszymi karierami. Kluczem do sukcesu będzie otwartość na zmiany, ciągłe uczenie się i elastyczność w dostosowywaniu się do nowych realiów.

 

Serdecznie zapraszam do obejrzenia pełnego webinaru, gdzie szczegółowo omówiliśmy te i wiele innych tematów. To doskonała okazja, aby zgłębić wiedzę na temat trendów 2024 i dowiedzieć się, jak najlepiej przygotować się na nadchodzące zmiany.


Zachęcam również do kontaktu z naszą agencją rekrutacyjną, aby uzyskać profesjonalne wsparcie w planowaniu swojej kariery i zarządzaniu talentami w organizacji. Razem możemy osiągnąć sukces w dynamicznie zmieniającym się świecie pracy!

 

Dziękuję za uwagę i do zobaczenia na naszych kolejnych wydarzeniach!

Anna Hawryluk

3 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios

Obtuvo 0 de 5 estrellas.
Aún no hay calificaciones

Agrega una calificación
bottom of page