top of page

Zawód Rekruter – Czy Jest dla Każdego?


 

W świecie dynamicznie zmieniającego się rynku pracy, zawód rekrutera zyskał na znaczeniu i popularności. Coraz więcej osób interesuje się tą profesją, zastanawiając się, czy mają odpowiednie predyspozycje i umiejętności, by w niej odnieść sukces.


Podczas naszego ostatniego webinaru, który był dziesiątym spotkaniem w cyklu "Wszystko o rekrutacji", przyjrzałyśmy się z Izabelą Wojtachnik różnym aspektom tej roli. Czy zawód rekrutera jest dla każdego? Jakie kompetencje są niezbędne? Jak wygląda codzienna praca rekrutera? Zapraszam do lektury artykułu oraz obejrzenia całości webinaru!

 


Rekruter w kontekście rynku pracy

 

Zawód rekrutera to nie tylko przeglądanie CV i prowadzenie rozmów kwalifikacyjnych. To praca, która wymaga zrozumienia rynku, umiejętności interpersonalnych i zdolności analitycznych. Rekruterzy pracują zarówno w agencjach rekrutacyjnych, jak i wewnętrznych działach HR firm. W dużych korporacjach rekruterzy mogą być częścią rozbudowanych zespołów, natomiast w mniejszych firmach często łączą różne funkcje HR, od rekrutacji po administrację kadrową.

 

HR twardy i miękki: Gdzie pasuje rekruter?

 

W HR wyróżniamy dwa główne obszary: HR twardy i HR miękki. HR twardy obejmuje administrację kadrową, naliczanie płac i przestrzeganie przepisów prawa pracy. HR miękki, z kolei, to rekrutacja, rozwój pracowników, employer branding i wellbeing.

 

Rekruterzy pracują głównie w obszarze HR miękkiego, ale ich rola nie ogranicza się jedynie do przeprowadzania procesów rekrutacyjnych. Są również zaangażowani w działania związane z budowaniem wizerunku pracodawcy (employer branding), organizacją eventów rekrutacyjnych i uczestnictwem w targach pracy.


 

Rekruterzy wewnętrzni vs. agencje rekrutacyjne

 

Rekruterzy wewnętrzni pracują bezpośrednio dla firmy, w której rekrutują. Mają dogłębną wiedzę na temat jej kultury organizacyjnej, struktury i potrzeb. Rekruterzy z agencji rekrutacyjnych, natomiast, pracują dla różnych klientów, co daje im szeroką perspektywę na rynek pracy i różnorodne branże.


Narzędzia pracy rekrutera

 

W codziennej pracy rekruterzy korzystają z różnorodnych narzędzi. Kluczowym jest LinkedIn, gdzie mogą bezpośrednio komunikować się z potencjalnymi kandydatami. Oprócz tego używają systemów ATS (Applicant Tracking Systems), które pomagają w zarządzaniu aplikacjami i komunikacją z kandydatami.

 

LinkedIn to dla rekruterów podstawowe narzędzie pracy. Dzięki niemu mogą oni bezpośrednio dotrzeć do profesjonalistów w różnych branżach. Ważne jest, aby profil rekrutera był również atrakcyjny i zachęcający do kontaktu.

 

Kompetencje rekrutera

 

Czy rekruterem może zostać każdy? Oczywiście, że nie. Ta rola wymaga specyficznego zestawu umiejętności:

 

1. Umiejętności komunikacyjne:

Rekruterzy muszą efektywnie komunikować się zarówno z kandydatami, jak i z menedżerami zatrudniającymi.


2. Zdolności analityczne:

Ocenianie kompetencji i dopasowania kandydata do stanowiska wymaga analitycznego podejścia.


3. Empatia i zrozumienie:

Rekruter musi zrozumieć potrzeby kandydata oraz organizacji, dla której rekrutuje.


4. Znajomość rynku pracy:

Śledzenie trendów i zmian na rynku pracy jest niezbędne, aby skutecznie doradzać kandydatom i klientom.

 

Rekruter to trochę psycholog, doradca i analityk w jednym. Wymagana jest wszechstronność i ciągłe rozwijanie swoich kompetencji.

 

Proces rekrutacyjny od kuchni

 

Proces rekrutacyjny to złożony system działań, który zaczyna się od dokładnego zrozumienia potrzeb firmy. Rekruter przygotowuje ogłoszenia o pracę, prowadzi selekcję CV, organizuje rozmowy kwalifikacyjne i koordynuje cały proces komunikacji między kandydatem a firmą.

 

Anna Hawryluk: „Jesteśmy opiekunami kandydatów. To my przekazujemy informacje, umawiamy spotkania, dajemy feedback. Dbamy o to, aby kandydat czuł się zaopiekowany na każdym etapie procesu rekrutacyjnego.”

 

Wyzwania w pracy rekrutera

 

Praca rekrutera to także wyzwania. Jednym z nich jest zarządzanie oczekiwaniami zarówno kandydatów, jak i menedżerów. Często trzeba przekazywać trudne wiadomości, jak np. informację o odrzuceniu kandydata.

 

To najtrudniejsza część naszej pracy. Ważne jest, aby przekazywać feedback w sposób konstruktywny i pomocny, aby kandydat mógł wyciągnąć wnioski na przyszłość.

 

Rola rekrutera w budowaniu wizerunku pracodawcy

 

Rekruterzy odgrywają kluczową rolę w budowaniu wizerunku pracodawcy. To oni są pierwszym kontaktem dla kandydatów i od ich profesjonalizmu zależy, jak firma będzie postrzegana na rynku pracy.

 

Rekruter to ambasador firmy. Musi wierzyć w to, co robi, i przekazywać to w swoich rozmowach z kandydatami. To buduje zaufanie i pozytywny wizerunek pracodawcy.”

 

Znaczenie feedbacku w procesie rekrutacyjnym

 

Jednym z kluczowych elementów procesu rekrutacyjnego jest feedback. Zarówno kandydat, jak i firma powinni otrzymywać informacje zwrotne na każdym etapie rekrutacji. Dzięki temu każda ze stron wie, co poszło dobrze, a co wymaga poprawy. Dla kandydata feedback jest cennym źródłem informacji, które pozwala na lepsze przygotowanie się do kolejnych procesów rekrutacyjnych.

 

Kiedy przekazujemy feedback, staramy się, aby był on jak najbardziej konstruktywny. Chcemy, aby kandydat wiedział, co zrobił dobrze, a nad czym powinien jeszcze popracować. To pomaga w jego dalszym rozwoju zawodowym.

 

Rekruter jako doradca kariery

 

Rekruterzy pełnią także rolę doradców kariery. Oprócz prowadzenia procesów rekrutacyjnych, pomagają kandydatom zrozumieć rynek pracy, wskazują ścieżki rozwoju i doradzają, jak najlepiej prezentować swoje umiejętności i doświadczenie.

 

Często zdarza się, że kandydaci przychodzą do rekrutera z prośbą o pomoc w określeniu, w jakim kierunku powinni rozwijać swoją karierę. Rekruterzy są więc również po to, aby im doradzić i pomóc w znalezieniu najlepszego dla nich rozwiązania.

 

Edukacja i rozwój rekrutera

 

Choć formalne wykształcenie nie jest zawsze konieczne, rekruterzy powinni ciągle rozwijać swoje kompetencje. Warto inwestować w kursy i szkolenia, które pomogą zrozumieć nowe narzędzia i technologie używane w rekrutacji, a także trendy na rynku pracy.

 

W dzisiejszych czasach bardzo ważne jest, aby być na bieżąco z nowymi trendami i technologiami. Inwestowanie w edukację to klucz do sukcesu w tej branży.”

 

Praca w agencji rekrutacyjnej

 

Praca w agencji rekrutacyjnej różni się od pracy wewnętrznej. Rekruterzy w agencjach mają okazję pracować z różnymi klientami z różnych branż, co daje szeroką perspektywę i możliwość zdobycia unikalnych doświadczeń.

 

 

Praca w wewnętrznym dziale HR

 

Rekruterzy pracujący w wewnętrznych działach HR mają dogłębną wiedzę na temat firmy, dla której pracują. Mogą skupić się na długoterminowych celach rekrutacyjnych i lepiej zrozumieć kulturę organizacyjną.

 

Rekruter wewnętrzny ma unikalną perspektywę, ponieważ zna firmę od środka. To pozwala na bardziej precyzyjne dopasowanie kandydatów do stanowisk.

 


 

Zawód rekrutera to fascynująca ścieżka kariery, pełna wyzwań, ale i satysfakcji. Wymaga szerokiego wachlarza umiejętności i ciągłego rozwoju. Czy jest to zawód dla każdego? Niekoniecznie. Jednak dla tych, którzy czują pasję do pracy z ludźmi i chcą wpływać na rozwój karier zawodowych innych, może to być idealna droga.

 

Zapraszam do obejrzenia pełnego webinaru, gdzie szczegółowo omawiamy różne aspekty pracy rekrutera i dzielimy się naszymi doświadczeniami. Dowiedz się więcej o zawodzie, który kształtuje przyszłość rynku pracy!

 

Anna Hawryluk

 

5 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page