top of page

Stanowisko rekruter. Co robi i jakie ma zadania ?

Zaktualizowano: 8 lis 2023


Stanowisko rekruter
Stanowisko rekruter

Stanowisko rekruter - czy to dla mnie❓ Jakie umiejętności potrzebne są na tym stanowisku❓


Co robi Rekruter ? Trafiają do mnie często zapytania dotyczące możliwości rozwoju w zakresie rekrutacji. Niektórzy zastanawiają się, czy wybrać ścieżkę rozwoju w wewnętrznym HR czy w agencji rekrutacyjnej.


Obecnie prowadzimy rekrutację do naszego zespołu #ProfessionalsGroup, więc to dobry moment, aby przybliżyć nieco temat: kim jest Rekruter, jaka jest specyfika jego pracy i jakie są jego zakres obowiązków?


Rekrutacja nadal wiedzie prym na rynku pracy pośród obszarów wypełniających codzienne zadania pracowników HR - wskazuje ją bowiem aż 94% osób, to zdecydowanie największa gałąź HR. A ponieważ na rynku jest wciąż duże zapotrzebowanie na pracowników, zwłaszcza tych o pewnych konkretnych umiejętnościach, pracodawcy poszukują wsparcia w zakresie pozyskiwania pracowników.


Pracodawca ma możliwość zatrudnić wewnątrz swojej organizacji rekruterów, którzy będą rekrutować na wewnętrzne potrzeby firmy, albo może zaangażować agencję pośrednictwa pracy, która często specjalizuje się w określonych typach stanowisk.


Często spotyka się też model mieszany, łączący działania rekruterów wewnętrznych z zewnętrzną agencją. Cel jest wspólny: znaleźć i zatrudnić odpowiednich kandydatów🎯


Jak wygląda dziś praca rekrutera i jakie kompetencje są przydatne na tym stanowisku❓


Dużo mówi się dziś o tzw. Candidate experience, czyli dbaniu o to, aby proces rekrutacyjny przebiegał w sposób transparentny, przejrzysty, przyjazny dla kandydata do pracy.


Poszukiwanie skutecznych metod pozyskiwania talentów, dbanie o wizerunek organizacji, komunikacja z kandydatami i nowoczesne technologie – to codzienność pracy współczesnego rekrutera. Dbanie o wrażenia kandydatów i prowadzenie przyjaznych rekrutacji – od tego w dużym stopniu zależy sukces całego procesu rekrutacji.


Duże znaczenie ma więc profesjonalna postawa rekrutera i to, w jaki sposób buduje on nie tylko wizerunek firmy, ale też markę osobistą, kiedy opowiada kandydatowi o stanowisku, zadaniach i samej organizacji.


Jednym z kluczowych zadań rekrutera jest przeprowadzanie rozmów kwalifikacyjnych z wybranymi kandydatami, a także umiejętność przeprowadzania testów kompetencji. Rekruter powinien potrafić obiektywie ocenić cechy i umięjętności konieczne na danym stanowisku a także w ich kontekście przygotować profil kandydata dla przyszłego pracodawcy.


Pracodawcy oczekują od potencjalnych rekruterów m.in. wysoko rozwiniętych umiejętności interpersonalnych, znajomości użytecznych narzędzi i technik HR. Większość realizowanych przez rekrutera czynności, w tym przeprowadzania rozmów kwalifikacyjnych z kandydatami, odbywa się w ramach pracy zdalnej.


Dobrze, jeśli wykształcenie związane jest z zarządzaniem zasobami ludzkimi – w tym zakresie prowadzone są zarówno studia stacjonarne, niestacjonarne, jak i podyplomowe. W zawodzie rekrutera sprawdzają się także absolwenci psychologii, socjologii i prawa, choć nie jest to katalog zamknięty.


Początki kariery i rozwoju w obszarze rekrutacji mogą być związane np. ze stanowiskiem asystenta rekrutacji albo młodszego specjalisty ds. rekrutacji, który później awansuje na stanowisko starszego specjalisty i eksperta. Do wyboru jest też ścieżka managerska i awans na managera zespołu czy team leadera.


Rekrutacją i selekcją zajmuje się również specjalista ds. pozyskiwania talentów - może się specjalizować, np. w IT, spotykamy się z nazwami: Sourcing / Talent Acquisition Specialist.


Nie można też zapomnieć o ważnym elemencie pracy rekrutera, jakim są targi pracy, gdzie rekruter poszukuje kandydatów oraz publikuje ogłoszenia o pracę. To, czym zajmuje się rekruter, jest więc bardzo różnorodne, a opracowanie skutecznej strategii rekrutacyjnej jest kluczem do sukcesu w tej dziedzinie.


Chcesz dołączyć do zespołu #ProfessionalsGroup❓Zapraszam ❗️

246 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page