top of page

Uścisk dłoni - magia pierwszego wrażenia

Zaktualizowano: 20 cze

Pierwsze wrażenie jest kluczem do sukcesu w wielu dziedzinach życia, zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej. W ciągu kilku sekund nasz mózg dokonuje oceny osoby, z którą się spotykamy, opierając się na jej wyglądzie, zachowaniu, a przede wszystkim na sposobie, w jaki się z nami wita. Uścisk dłoni jest jednym z najważniejszych elementów tego pierwszego wrażenia.


Uścisk dłoni - dlaczego jest ważne ?


Z psychologicznego punktu widzenia pierwsze wrażenie ma ogromne znaczenie. Badania pokazują, że ludzie często opierają swoje dalsze postępowanie i decyzje na podstawie pierwszych chwil interakcji. W kontekście rekrutacji, pierwsze wrażenie może decydować o tym, czy kandydat zostanie zaproszony na kolejne etapy rozmów, czy też zostanie odrzucony na samym początku.


Pierwsze wrażenie jest trudne do zmiany. Jeśli stworzymy pozytywne pierwsze wrażenie, łatwiej nam będzie zbudować trwałą relację z drugą osobą. Jeśli jednak nasze pierwsze wrażenie będzie negatywne, trudno będzie nam odwrócić tę opinię, nawet jeśli późniejsze interakcje będą pozytywne. Ludzie mają tendencję do selekcjonowania późniejszych wrażeń bazując na tych pierwszych. Jeżeli ktoś ma bardzo dobre pierwsze wrażenie, będzie podświadomie ignorował późniejsze negatywne sygnały i odwrotnie – złe pierwsze wrażenie spowoduje, że bardziej będziemy skłonni zwracać uwagę na te negatywne, niejako uzasadniając i wzmacniając pierwsze wrażenie.


Magia uścisku dłoni


Uścisk dłoni jest jednym z najstarszych gestów przywitalnych w kulturze zachodniej. Jest symbolem zaufania, szacunku i otwartości. Sposób, w jaki ściskamy dłoń, mówi wiele o naszej pewności siebie, intencjach i postawie wobec drugiej osoby.


Oto kilka wskazówek, jak prawidłowo ściskać dłoń:


1. Pewność siebie

Uścisk powinien być pewny, ale niezbyt mocny. Zbyt mocny uścisk może być odbierany jako próba dominacji, podczas gdy zbyt luźny uścisk może świadczyć o braku pewności siebie.


2. Kontakt wzrokowy

Podczas uścisku dłoni ważne jest, aby utrzymywać kontakt wzrokowy z drugą osobą. Pokazuje to szacunek i zainteresowanie.


3. Czas trwania

Uścisk dłoni powinien trwać około 2-3 sekundy. Zbyt długi uścisk może być odbierany jako nachalność, a zbyt krótki jako brak zainteresowania.


4. Dłoń

Dłoń powinna być ciepła i sucha. Zimne lub spocone dłonie mogą być odbierane jako oznaka stresu lub nerwowości.


Pierwsze wrażenie ma kluczowe znaczenie w wielu aspektach naszego życia. Uścisk dłoni jest jednym z najważniejszych elementów tego wrażenia i warto poświęcić chwilę, aby go doskonalić. Pamiętajmy, że to, jak ściskamy dłoń, może decydować o tym, jak zostaniemy odebrani przez drugą osobę i jakie relacje z nią zbudujemy.


Uścisk dłoni
Uścisk dłoni


70 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page